sigle sigle sigle sigle sigle sigle sigle
cofinantat
Informatii curs salvamar PDF Print E-mail
Written by Administrator   
Wednesday, 03 August 2011 10:01

Începând cu 1 August 2011 Asociaţia Naţională a Scafandrilor Profesionişti şi Salvamarilor din România a inceput prima serie pentru cursul de salvamar.

Asociaţia Naţională a Scafandrilor Profesionişti şi Salvamarilor din România organizează cursul de salvamar, seria 1.
Activitatea de selecție a salvamarilor sau scafandrilor  presupune depunerea unui dosar care să demonstreze că posibilul candidat este apt din punct de vedere fizic şi psihic pentru a practica o astfel de meserie. Pentru a efectua acest lucru sunt necesare adverinţe şi fişe medicale emise de instuţii autorizate. Experţii urmează să analizeze şi să selecteze persoanele care vor intra în cursul de formare profesională. Candidatul va trebui să prezinte o adeverinţă de la instituţiile abilitate (AJOFM) din care să rezulte că este în şomaj și o declaraţie pe propria răspundere din care să reiasă că nu este angajat. Recrutarea se va efectua exclusiv din persoanele care au frecventat şi au fost selectate de birourile de consiliere efectuate în cadrul activităţii anterioare, în fiecare regiune.
Cursurile se vor organiza în Constanța, B-dul Soveja, Parcul Tăbăcărie.
În cadrul acestui proiect vor fi recrutaţi şi calificaţi 432 de salvamari şi 144 de scafandri, vor fi deschise 8 birouri de informare şi asistare. Până în momentul de fata sunt deschise 4 Birouri de consiliere:


CONSTANTA - Str. Ghe.Lazar, nr.5, Telefon: 0241 520 244, mail - This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

TIMISOARA – P-ta Sarmisegetusa, nr. 8, etaj 1, Telefon: 0256.208.004, mail - This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

IASI – Strada Sfantul Lazar, nr. 64 - 66, etaj 7, Telefon: 0232.222.996, mail - This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

BUCURESTI - Str. Turturelelor nr. 11 A, etaj 3, sector 3, Telefon: 0213.233.198, mail - This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

BRAILA - B-dul Dorobantilor, nr. 472, bl. 5 B, scara 3, apartament 66, Parter, Telefon: 0239.662.000, mail - This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

SIBIU - Str. Somesului, nr.14, Tel.: 0269 210 089, mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

ORADEA - Str. Aurel Lazar, nr.4, Tel.: 0259 428 811, mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

TARGU JIU - Str. Victoria, nr.12, Tel.: 0253 212 228, mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

PITESTI- Piata Vasile Milea, nr.3, et.3, cam.4, Casa Sindecatelor, Tel.: 0248 610 009, mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 

Cursul de scafandri va avea o durată de 3 luni, şi se va desfăşura în grupe a câte 18 participanţi la secţiunea teoretică şi grupe a câte 6 participanţi la secţiunea practică. Vor fi incluse module de teorie a scufundării, de medicină hiperbară, lucru sub apă, prim ajutor. Vor fi deprinse cunoştinţe privind primul ajutor specific, măsuri de siguranţă sub apă, planificarea scufundării.
Cursurile de formare în ocupația de salvamar vor avea o durată de 2 luni. Cursanţii vor forma grupe a câte 24 participanţi la secţiunea teoretică şi a câte 6 participanţi la secţiunea practică. Aceştia vor studia primul ajutor în caz de înec, resuscitarea cardio respiratorie, măsuri de siguranţă în executarea acţiunilor de salvare, elemente de medicină, anatomie, fizică.
Pentru a obţine o diplomă de calificare certificată de Ministerul Educatiei, scafandrii şi salvamarii vor fi nevoiţi să-şi demonstreze aptitudinile în condiţii reale, pe plajă şi în mare după terminarea cursurilor.
Persoanele care vor dori să participe la aceste cursuri GRATUITE şi sunt din alt judeţ decât Constanţa vor avea asigurate cazarea şi masa, cursanţii primind inclusiv o indemnizaţie lunară pe perioada cursurilor. Două grupuri de specialişti, unul pentru salvamari şi unul pentru scafandri, vor lucra la crearea şi autorizarea standardelor ocupaţionale şi autorizarea cursurilor în concordanţă cu standardele europene şi mondiale.
Tot în cadrul acestui proiect vor fi deschise 8 birouri de informare şi asistare în cele 8 euroregiuni ale României. Experţii birourilor vor consilia şi vor motiva persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă de a urma cursuri de formare profesională pentru una din meseriile de scafandru sau salvamar.
O campanie de informare se va efectua prin seminarii de prezentare a proiectului în fiecare din cele 8 euroregiuni ale României. Scopul campaniei este de a îndruma şomerii care vor sa opteze pentru una din meseriile de scafandru sau salvamar către birourile de informare şi consiliere.
Funcţionarea birourilor de consiliere va fi asigurată de Blocul Naţional Sindical.
Prin proiectul “Salvamari şi Scafandri pentru Economia Românească”, cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013, în valoare totală de aproximativ 4.300.000 de euro, se va înfiinţa prima şcoală civilă de scafandri profesionişti şi de salvamari din România. Proiectul este promovat de Asociaţia Naţională a Scafandrilor Profesionişti şi Salvamarilor din România, în parteneriat cu Blocul Naţional Sindical şi Primăria Municipiului Constanţa.
Implementarea proiectului se va face pe o durată de 3 ani cu obligativitatea de a menţine destinaţia centrului de formare pe o perioadă de încă cel puţin 3 ani.

 

Persoane de contact pentru informaţii suplimentare:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it - 0721811223

 


 

Participanții primei serii 01.08.2011-30.09.2011

Plătăreanu Antonio

Ioniţă Andrei

Crăescu Răzvan

Ivan Dan

Robaciu Alexandru

Vîlsan Iolanda Patricia

Tureac Ioana

Bădoi Traian

Ioancea Cristian

Patriche Daniel- Constantin

Ali Ainur

Şerban Gabriel

Lesneanu Traian

Oprea Gheorghe

Fătu Alexandru

Vîlcu Ion

Copoţ Constantin

Panton Adrian

Munteanu Ionel

Feraru Cristian

Constandache Tudor

Mitu Alexandru

Murguleţ Alexandru

Călin Ion

Popa Radu

Bogdan Ianki Lorand

Cozmuţa Vlad

Dinu Nicuşor Claudiu

Participantii trebuie sa completeze un chestionar online de inscriere, care poate fi accesat pe www.scoaladesalvamari.ro si sa trimita un e-mail la adresa: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , in care sa specifice datele de contact (Nume/Prenume; varsta; numar de telefon) si:
1. pentru ce curs opteaza (salvamar sau scafandru) sau daca doreste doar consiliere profesionala;

2. orasul din care este candidatul;
3. daca este fara loc de munca/somer indemnizat/ absolvent de facultate/ liceu/
student

Pentru a participa la sedintele de consiliere, candidatii trebuie sa prezinte carnet sau adeverinta de somer indemnizat sau neindemnizat , pe care il obtin de la AJOFM-ul din judetul in care isi au domiciliul, in urma depunerii unui dosar care contine urmatoarele acte:

- Dosar de carton cu sina;

- B.I. original si copie;

- Copie si original dupa ultimul act de studii;

- Adeverinta medicala eliberata de medicul de familie pe care sa se precizeze „ apt de munca”;

- Carnet de munca original si copie (daca este cazul)

Last Updated on Tuesday, 13 December 2011 14:16